Czym jest MLM

MLM to Multi Level Markerting czyli marketing wielopoziomowy

Należy zacząć od oderwania się od mitów, mlm to tak naprawdę normalny biznes robiony przez bardziej lub mniej udolnych ludzi lepsze i gorsze firmy? jak wszędzie.

Zdarzają się super ludzie super firmy ale i firmy krzaki i oszuści oraz mitomanii którzy udowadniają, że można bez pracy mieć miliony.

No ale do dzieła? co to jest mlm czyli network marketing, często też mylony z wielopoziomowymi programami partnerskimi.

MLM to nic innego niż sposób dystrybucji, to nie pomysł na życie, to nie najlepsza forma zarabiania pieniędzy, to nie coś co daje wolność finansową pasywne dochody itd?..

Jednym słowem MLM to jeden ze sposobów dystrybucji, bardzo korzystny, ale nie dla każdej firmy! Serio nie dla każdej firmy mlm jest dobrym rozwiązaniem.

Zamieszałem? prawda?

MLM a firma.

Firma ma produkt ( materialny, niematerialny, itd.. ), trzeba poinformować ludzkość, że on jest.

Jak się nikt na świecie nie dowie, że masz coś w ofercie to na 100% nikt na świecie nie kupi tego? logiczne.

Można to zrobić  na kilka sposobów:

Pierwszy budowa własnej dystrybucji opartej na swoich zasobach, tutaj koszty na starcie są niskie.

Oczywiście mówimy tutaj o małych firmach rodzinnych?

Marketing i sprzedaż rozwijają się w miarę osiągania sukcesu firmy.

Oczywiście jeśli posiada się odpowiednio wielki kapitał można nabrać odpowiednio wielkiego rozpędu.

Ot przykład mojej firmy? zaczynałem sam, potem jeden pracownik potem kolejny itd? na początku parę aukcji allegro, potem inwestycje w sklep internetowy reklamy na portalach itd? firma stała się znacząca w branży militaria, jednak chociaż bym na głowie stanął nie mogłem przegonić militaria.pl które miały wielomilionowy kapitał ( z przedstawicielami handlowymi, reklamami tv i siecią sklepów )

Jednym słowem w miarę rozwoju firmy koszty marektingu i sprzedaży rosną, często są to koszty ?bezwładne? tak nazywam koszty które nie można ciąć w przypadku spadku obrotów ( a bywają produkty sezonowe) , przykładowo każdy Przedstawiciel Handlowy generuje koszty o których duża część ludzi nie ma pojęcia? ano z nieba nie spada przecież ten telefon, auto, laptop, nie wspominając o ZUS itd.. zakładam, że człowiek zarabiający 3tyś na rękę generuje około 10tyś kosztów? czyli firma aby być na zero musi sprzedać towaru za?. przy 10% marży 100.000zł !! żeby być na zero!!!  To dlatego tak często firmy tną podstawy i dają prowizje? ale to ma drugie dno, taki handlowiec jest rozdarty między interesem firmy a interesem klienta?. sławne no synek jak nie zrobisz obrotu to wypad?.

Kiedy nawet firma zwalnia nie produktywnego PH i tak koszty lecą, wypowiedzenie, leasingi auta itd?

To jest bardzo wyraźne w turystyce czy budowlance, przychodzi zima ZERO obrotu a koszty są, zwolnienie ludzi to tragedia dla firmy bo w sezonie trzeba ich przyjąć często za większe pieniądze?.

Jednym słowem firma musi się nastawić na duże koszty podczas całej działalności, sukces firmy w duże mierze zależy od zarządzającego i kapitału który posiada?. mało kreatywny tonie szybko.

Zupełnie inna bajka to  produkcja,

Producent musi zainwestować bardzo duże kwoty ZANIM  cokolwiek sprzeda, czyli zanim będzie miał koszty marketingu musi postawić produkcję, to samo czeka wynalazcę, zanim dojdzie do sprzedaży jego produktu musi zainwestować wielkie kwoty w badania, certyfikację, a potem w marketing i sprzedaż.

Firma z dużym kapitałem wchodząca na rynek wpada natychmiast w bardzo duże koszty stałe związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi ( czyli po ludzku z pracownikami, także odpowiedzialnymi za sprzedaż i marketing )

Pewnym lekiem jest franszyza,

czyli gotowy projekt który dostajesz i odpada Ci kreowanie własnego biznesu, to już są biznesy sieciowe? jednak i tak masz stałe koszty pracowników lokalu itd? jednak siła franszyzy jest duża, sieć ma znacznie lepsze warunki, sieć zapewnia wiedzę korporacyjną oraz marketing niedostępny dla szarego Kowalskiego.

Franszyza jest o tyle dobra, że z punktu widzenia firmy wynosimy znaczną część kosztów z naszej firmy do franczyzobiorcy!!!  Jednak musimy stale kontrolować co się u niego dzieje itd..

Jednym słowem w zamian za naszą wiedzę Kowalski jest skłonny do ryzyka finansowego aby nas reprezentować i do oddania dużej części kontroli nad swoim biznesem naszej firmie.

Ostatnia forma to mlm,

tutaj firma na początku ponosi duże koszty, start wymaga dużych nakładów finansowych, potem te koszty spadają niemal do zera!!!

Oczywiście są ludzie którzy myślą, że czasy garażowych firm nie minęły i próbują z kapitałem parunastu tysięcy pln zrobić firmę networkową, jednak nie ma to szans powodzenia w dzisiejszych realiach.

Wracając do tematu, duży nakład na start rekompensowany jest w przyszłości, dlaczego?

koszty marketingu i sprzedaży są praktycznie zerowe.

Firma posiada wielką ilość przedstawicieli którzy jako niezależne podmioty w zamian za prowizję od obrotu budują firmie rynek na produkt!!!

I to jest MLM właśnie budowanie rynku na produkt firmy z którą współpracujesz.

Firma ponosi znikome ryzyko finansowe, tak tak! ZNIKOME ryzyko.

Całe ryzyko sukcesu przenoszone jest na współpracowników?. TO DLATEGO tak dobrze płacą firmy w mlm!!!

Zapamiętajcie, to nie chodzi o skracanie łańcucha dystrybucji itd? często ludzie mówią, że mlm dlatego ma takie prowizje bo nie ma pośredników itd? dystrybucja wszędzie się skraca.

Sam jestem świadkiem jak fabryka styropianu dowozi towar bezpośrednio na budowę klientowi a fakturę opłaca hurtownia która go zamawia, dokładnie tak samo skrócony jest łańcuch pośredników jak w mlm, dzisiejsze czasy to wymuszają. Mamy tak ogromną ilość produktów, że nie ma szans na długie łańcuchy pośredników!

W mlm prowizje są wysokie bowiem firma networkowa oszczędza bardzo duże kwoty związane z marketingiem i sprzedażą.

A ponieważ całe ryzyko jest na Twojej głowie to masz marże duże jak hurtownia czy sklep.

Koszty związane ze sprzedażą firma mlm ponosi jedynie jeśli następuje obrót (pomijając minimalne koszty prowadzenia biura )

Jednym słowem jak jest obrót to firma wypłaca ustalony % od obrotu osobie która go spowodowała.

Czymś to się różni od klasycznego Przedstawiciela Handlowego albo Dyrektora d/s sprzedaży ???? Niczym kochani!? No może poza jednym, w mlm nie ma postawy wynagrodzenia czyli tzw pewnego etatu?.

klasyczny handlowiec jak spowoduje obrót to ma prowizję, jak nie spowoduje to nie ma?.

Jednak jak porozmawiacie z dobrymi handlowcami to się zdziwicie, dobry sprzedawca najczęściej ma swoją firmę i działa w imieniu jakiegoś producenta lub jakiejś hurtowni

bo woli dużą prowizję i brak etatu niż małą prowizję i etacik? no cóż jak ktoś wie, że jest dobry to woli dostać 20tyś prowizji niż 3tyś na etacie?

No ale wracamy do tematu, podsumowując firma ma znikome ryzyko, płaci Tobie % od wygenerowanego obrotu na Twoim rynku, daje każdemu równe szanse na zasadzie niewyłączności, i każdy kto chce może spróbować swoich sił w budowie rynku na dany produkt.

Jednym to idzie lepiej innym gorzej a jeszcze innym w ogóle.

Niestety w mlm aby odnieść duże sukcesy trzeba mieć mentalność właściciela firmy, lub kapitana zespołu ?.. trzeba mieć wizję i za nią pociągnąć ludzi.

Nie każdy się do tego nadaje? chociaż na szczęście są na to sposoby, dzięki nowoczesnym mediom liderzy robią robotę za Ciebie, Ty jeśli nie lubisz sprzedawać nie masz pojęcia o HR masz być tylko nośnikiem informacji ?. i wszystkim się to opłaci!

Pamiętajcie, marże w mlm wcale nie są wysokie, one sa jawne! Ludzie pojęcia nie mają, że MRU to minimum 50%

Dlaczego nie wszystko nadaje się do mlm?

Właściwie nadaje się wszystko, jednak są branże gdzie marże są zaniżone przez bardzo konkurencyjny rynek, lub produkty są za tanie? wtedy mlm daje tak nikły dochód, że nikt nie ma zamiaru się tym zająć :)

Przykładowo mlm w piekarni, super produkt cała Polska kupuje pieczywo, jednak przy cenie chleba zarobki są tak niskie, że się to nie opłaca?. chyba, że?. piekarnia dołoży w mlm masło i wiele innych produktów? absurd?

Nie absurd?. są mlm które bazują na % od zakupów klientów w sieciach partnerskich? i tam są duże pieniądze, bo statystycznie Polak wydaje dość dużo z pensji na ?życie?  i robią się z tego poważne kwoty.

MLM praca

Na czym polega praca w mlm, a właściwie współpraca?

Jest to sprzedaż i marketing + zarządzanie zasobami ludzkimi.

Te trzy rzeczy to Twoja rola w mlm o ile chcesz zarabiać bardzo dobre pieniądze. Tutaj rozbijamy działanie w mlm na dwie grupy.

Pierwsza, chcesz jedynie dorobić, mieć taniej produkt, lub mieć kilka stówek na miesiąc dodatkowe, i nie kręcą Cię duże pieniądze w tej branży.

Druga chcesz mieć duże pieniądze, robić mlm jedno zawodowo i cieszyć się wartością dodaną do tego sposobu zarabiania pieniędzy.

Skupmy się na drugiej grupie.

Twoim zadaniem w mlm jest zwiększać udział produktu na danym rynku.

Odbywa się to poprzez

- sprzedaż własną

- budowę sieci dystrybucji

Pozwól, że Ci wyjaśnię łopatologicznie ;)

Wiesz co to jest Coca Cola albo Pepsi, Burn Tiger, Nescafe?. no wiadomo, że wiesz.

Wiesz jak one budują OBRÓT..

1. sprzedaż własna ( osoby które sprzedają pepsi klientowi końcowemu) .. serio?  często zdarza się trafić na faceta z termosem na plecach który sprzedaje nescafe ;)

2. sieć dystrybucji?. KFC kajpy, bary , hurtownie, markety itd?   tutaj docierają handlowcy i sprzedają w imieniu firmy.

COŚ CI TO PRZYPOMINA ???

Ano sprzedaż własna = moi klienci na mój produkt

sieć dystrybucji = moi współpracownicy, zamieńmy współpracownik na moją hurtownię i mamy idealnie to samo co w klasycznym biznesie!!!

To się niczym nie różni od normalnego biznesu!

Zaraz powiecie hola hola? ale tutaj to nam zależy, żeby Ci ludzie pod nami zarabiali itd..  a PEWNIE!

Ale muszę was rozczarować, jest wiele firmy którym zależy aby ich klienci zarabiali i kupowali od nich towar.

Co my dajemy? wiedzę i wsparcie jak to robić

Co daje Pepsi, dystrybutory i lodówki plakaty nalepki itd?

Co daje fabryka styropianu Albaterm?.  wszyscy klienci z danego regionu są kierowani do hurtowni które mają dobre relacje z fabryką.

Gdzie jest haczyk ?

Pepsi musi mieć obrót aby Ci to dać, w mlm możesz dostać wiedzę a?konto  zanim zaczniesz zarabiać.

Jednak w mlm trzeba się wykazać, aby dostać wiedzę trzeba samemu chcieć?. no i znowu nic odkrywczego, w klasycznym biznesie też trzeba się wykazać!

Co robię jeszcze w mlm?

Zarządzam zasobami ludzkimi, jednym słowem uczę właścicieli hurtowni którzy chcą ze mną współpracować, jak budować rynek na produkt.

Firma za to mi płaci te najfajniejsze pieniądze!

Czyli moim głównym zadaniem jest zwiększanie obrotu poprzez rozwój swoich partnerskich sklepów i hurtowni!!! nie jak wielu myśli sprzedaż tylko rozwój sieci partnerów.

To dlatego często ludziom którzy sa doskonałymi sprzedawcami nie wychodzi mlm!

Tutaj bardzo duże szanse mają ludzie którzy lubią innych ludzi!

Ludzie którzy potrafią  dojść do wniosku, że interes innych jest miarą sukcesu mojej firmy!

Ojej powiesz, ale tu roboty? no dlatego właśnie dobrze płacą!

Jeśli nie czujesz się dobrym sprzedawcą, i dobrym HR?owcem na szczęście jest dla Ciebie duże ułatwienie w network marketingu!

Wiele grup mlm posiada systemy które umożliwiają Tobie wykorzystanie wiedzy innych, jednym słowem Twoim zadaniem jest zapraszanie a eksperci od sprzedaży i HR resztę pracy robią za Ciebie!

Zamiast tłumaczyć co to za produkt, możesz pożyczyć CD z informacjami od samego twórcy tego produkty, zamiast tłumaczyć jak można zarobić, możesz pożyczyć CD z informacjami które w Twoim imieniu przekaże osoba już zarabiająca w mlm itd?

Jednym słowem stajesz się nośnikiem informacji, rozsiewasz informacje  o firmie i produkcie w miejscach do których ja nigdy bym nie trafił,  mi to na rękę bo zwiększam swój udział rynkowy? więc pomagam Tobie abyś miał z tego pieniądze bo ja dzięki temu też mam pieniądze! I tak synergicznie działamy wspólnie budując rynek!

WARTOŚĆ DODANA W Marketingu Sieciowym

Ponieważ firma ma nikłe koszty dystrybucji i marketingu, następuje pewna symbioza, nie spotykana w biznesie klasycznym, firmie zależy na jak największym sukcesie dystrybutorów.

Wiąże się to z pewnymi bonusami :)

1.  Premie za obrót płacone są dożywotnio i najczęściej są dziedziczne! ( w życiu nie spotkałem normalnej firmy która takie rzeczy robi swoim handlowcom! )

2. Bardzo często firmy mlm stosują mocne programy motywacyjne, które stanowią często znaczną część wynagrodzenia. ( samochody, paliwo, telefony, wycieczki itd.. )

3.  Każdy ma równe szanse  ( co nie znaczy, że każdemu idzie tak samo ;) )

4. Dobre zbudowanie rynku powoduje możliwość znacznego wyłączenia się z biznesu a mimo to pobierania wynagrodzenia ( tutaj, nadmienię dzieje się to po wielu latach budowy biznesu!!! )

Marzenia o biernym dochodzie po paru latach działania są marzeniami płonnymi, bierny dochód masz wtedy jeśli pod sobą masz kilka generacji ludzi którzy osiągnęli szczyt w planie marketingowym

czyli nie tylko Twoi bezpośredni managerowie są na szczycie ale naszczycie są ludzie przez nich zasponsorowani. To Ci daje bierny dochód, a i tak warto doglądać biznesów!

Bierny dochód to mit?. i to mit wszędzie?. nie ma czegoś takiego jak prawdziwie bierny dochód?

O ale herezja :P   ?.  no cóż podobno bierny dochód to wynajem mieszkań?. spróbuj 10 lat tylko pobierać czynsze a jak ktoś zrezygnuje z wynajmu to nic nie rób i czekaj aż Ci sami ludzie znajdą puste mieszkanie?.. widzisz?. jednak to nie jest bierny dochód? trzeba rękę na pulsie trzymać :)   , lokata w banku także trzeba się tym interesować, akcje tym się trzeba ostro interesować itd.. itd?

więc w mlm nawet jak masz miliony to też się trzeba tym interesować!!!

Ale mamy tutaj pewien haczyk?. załóżmy, że bierny dochód zaczyna się od płacenia SWOIM CZASEM  od 30minut do 5h tygodniowo?.

1. jako właściciel swojej firmy masz bierny dochód?   NIE  ( kisisz w pracy od rana do nocy )

2. jako przedstawiciel handlowy?.. NIE ( codziennie w pracy albo nici z prowizji )

3. jako właściciel kamienicy?. TAK ( tutaj 1h na tydzień starczy )

4. jako manager mlm  mający działającą grupę? TAK ( 5h tygodniowo starczy )

5. jako super sprzedawca? NIE  ( 5h dziennie codziennie bo nie ma sprzedaży bez osobistego udziału )

6. jako właściciel lokaty TAK  ( codziennie 10 minut na analizę i luz? )

Jednym słowem mlm daje Ci dużą wartość dodaną, CZAS i to jest ważne, w dzisiejszym świecie płacimy czasem a nie forsą,
forsę uwierzcie można zarobić zawsze i wszędzie, pytanie ILE CZASU NA TO POŚWIĘCIMY !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>