AMWAY

Amway a także Amway Polska wzbudza wiele emocji, niezaprzeczalnie ma dobre produkty, ma też w swoich strukturach ludzi bardzo fajnych jak i bardzo nawiedzonych. Niezaprzeczalnie jest jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku ( robiąc ponad 120 milionów obrotu rocznie ) Niezaprzeczalnie narosło dużo mitów o tej firmie a i sam zarząd często nie ułatwia zmiany PR  ;) W zależności na kogo się trafi, można uzyskać obraz profesjonalnego biznesu i biznesmena ale także obraz podnieconego miliardami wyportkowanego biedaka . W firmie oczywiście jest wiele grup, jeśli trafisz na kogoś z tej firmy który zamiast rzetelnych informacji z błyskiem w oku przez godzinę opowiada jak najęty kazanie na temat firmy i dobrobytu oznacza to, że trafiłeś do grupy która biznes rozwija jak Ojciec Tadeusz? poprzez wyznawców. Z wyznawcami jest pewien problem, zdarza się, że na siłę będą nawracać i Ciebie i Twoich znajomych. Na szczęście jest tam bardzo spora grupa ludzi którzy bardzo profesjonalnie budują ten biznes opierając go na rzetelności i długofalowej relacji bez podniecania się nadmiernego wielkością firmy na rynkach niedostępnych dla przeciętnego Kowalskiego.

Długo obserwowałem komu dać ten art. na blogu, wybrałem Wojciecha Stępkowskiego ( nie znam go osobiście ) jednak jego zachowanie i postawa na internecie wskazuje na profesjonalne  prowadzenie tego biznesu. I dlatego na moim blogu wylądował jego art. z jego danymi adresowymi. Myślę, że jeśli ktoś będzie chciał się dowiedzieć czegoś więcej, trafiając na Wojtka Stępkowskiego dostanie dużą dawkę konkretnej wiedzy. A kiedy się trafi na odpowiedniego sponsora i włoży w to odpowiednią ilość pracy, sukces w tej firmie można spokojnie osiągnąć! Pamiętajcie te 40 milionów rocznie prowizji w Polsce dostają Polacy :) A wsparcie tak dużej firmy także nie jest bez znaczenia, szczególnie kiedy ma się możliwość działania na rynkach wschodnich!

Amway Corporation ? część firmy matki ? Alticor corp. założona w 1959 roku przez dwóch Amerykanów holenderskiego pochodzenia ? Rich DeVos i Jay Van Andel (zmarł w roku 2004). De Vos i Van Andel bedąc wcześniej dystrybutorami California Vitamins, która później zmieniła nazwę na Nutrilite założyli Amway jako firmę tymczasową. Powodem założenia American Way, bo taka była pierwotna nazwa firmy, był konflikt pomiędzy strukturami sprzedażowymi Nutrilite, a właścicielem planu marketingowego, którym była firma zewnętrzna. Rich i Jay będąc odpowiedzialnymi liderami jednej z większych struktur w USA postanowili założyć American Way i kupić licencję na mydło organiczne Frisk, którego nazwę później zmienili na Liquid Organic Cleaner (L.O.C.). L.O.C miało być substytutem produktu Nutrilite i ich sieć tymczasowo pod nazwą Amway miała sprzedawać zamiast Nutrilite, właśnie L.O.C. Wydarzenia potoczyły się troszkę odmiennym torem niż pierwotnie zakładali De Vos i Van Andel i Amway kilka lat później (1972) wykupiła całkowicie Nutrilite, do dnia dzisiejszego jest jego właścicielem, a Nutrilite dzisiaj stanowi największą markę Amway z roczną sprzedażą naturalnych suplementów ponad 3 miliardy USD.  Amway na całym świecie, w 90 krajach i terytoriach na których działa, osiągnęła imponujące obroty ? 8,4 mld USD (2009), w Polsce 120.000.000 zł. Ponad 40.000.000 zł wróciło do polskich Przedsiębiorców Amway w postaci wypłacanych bonusów w roku 2009. 

Amway pod lupą sądu ? W 1975 Federalna Komisja Handlu USA (FTC) złożyła wniosek sądowy przeciwko Amway Corporation, zaskarżając plan sprzedaży Amway jako nielegalną piramidę finansową. W 1979 sąd odrzucił pozew FTC i zawyrokował, że plan marketingowy Amway nie jest piramidą finansową. Uznał również, iż ów plan może być stosowany jako wzorzec przedsiębiorstwa wielopoziomowego. Ten fakt rzutuje znacząco na kształtowanie się przepisów dotyczących MLM na całym świecie w następnych latach. W Polsce zasady prawne reguluje Ustawa o Ochronie Konsumentów i Przeciwdziałaniu Nieuczciwej Konkurencji, definiując nielegalne praktyki jako tzw. sprzedaż lawinowa. 

Amway Polska spółka z o.o. ? funkcjonuje od listopada 1992 roku. Amway Polska rozpoczęła działalność w Polsce jako na pierwszym rynku byłego bloku wschodniego. Po niesamowitym boomie w latach 90-tych, w którym partnerami firmy stało się około 220.000 Polaków, przyszedł ? w latach 2000 ? 2005 czas na spadek. Niezrozumienie systemu oraz niewłaściwe go przedstawianie ? jako łatwy sposób zarabiania, spowodowało wykruszanie się osób, które nie były w stanie dać z siebie odpowiednio dużo. Oliwy do ognia dolał rzucający fałszywe światło film, którego reżyserem był Henryk Dederko, producentem Jacek Gwizdała ? ?Witajcie w życiu?. Do dziś dnia jest sądowy zakaz publicznej emisji tego filmu. Zmanipulowani przez filmowców występujący w nim ludzie, zaskarżyli twórców obrazu do sądu, zarzucając taki przekaz filmu, który godzi w ich prywatne imię i dobre imię Amway. Tak na ten temat wypowiada się rzecznik prasowy Amway. 

Amway i internet. W 1999 roku w USA powstał eksperymentalny projekt, który jak dzisiaj na niego patrzeć, zmienił na zawsze kształt działalności Amway na całym świecie. Projekt nosił nazwę Quixtar i jak się zaraz później okazało Amway w USA zmieniła w pewnym sensie nazwę na Quixtar. Pod adresem www.quixtar.com powstał wielki sklep internetowy z asortymentem nie tylko Amway ale i sklepów partnerskich, czyli firm które chciały sprzedawać swoje produkty wykorzystując sieć przedsiębiorców Amway. Witryna w ciągu 8 miesięcy dostała się na 2-gie miejsce pod względem sprzedaży wśród witryn handlowych z dziedzin health and beauty.  Powstanie quixtar.com znalazło swoje odbicie na rynku Polski i Europy. W 2001 roku została otwarta witryna www.vebso.com (VEBSO skrót od Virtual Electronic Business and Shopping Opportunity), która tak jak Quixtar w USA, łączyła Amway i sklepy partnerskie. VEBSO swoją funkcjonalnością przewyższała nawet Quixtar. Współpracujący z Amway przedsiębiorcy mieli dzięki VEBSO możliwość prowadzenia swojego wirtualnego biura, gdzie można było na bieżąco monitorować parametry rozwoju swojego biznesu.  Kolejne lata to okres powrotu do pierwotnej nazwy Amway. I tak w USA witryna www.quixtar.com zostaje zastąpiona www.amway.com, przy czym należy zaznaczyć wyraźnie, że funkcjonalność systemu pozostała niezmieniona. W Polsce i Europie we współpracy z Epoint SA powstaje, na bazie funcjonalności VEBSO, system www.amway.pl, który w roku 2007 dostał nagrodę za najlepszy komercyjny system roku.  Sumując, jako przedsiębiorca współpracujący z Amway dostajesz gotowy system internetowy dzięki któremu możesz robić zakupy na własny użytek i sprzedawać produkty klientom. Dodatkowo system ten stanowi twoje wirtualne biuro w którym możesz monitorować wszystkie parametry rozwoju biznesu. 

Asortyment produktowy Amway. Przedsiębiorcy Amway mają dostęp do 2 rodzajów asortymentu towarowego:  1) marki Amway (łącznie około 700 produktów):

 • - Nutrilite ? naturalne suplementy diety, napoje energetyczne, napoje wspomagające wysiłek, dodatki antyoksydacyjne do wody pitnej, system wspomagający odchudzanie Positrim  ? Artistry ? kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe klasy exclusive (wyższa półka cenowa)
 • - Beautycycle ? kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe klasy masstige (półka cenowa LOreal, Olay)
 • - Espring ? system oczyszczania wody pitnej wspomagany lampą UV. Jako jedyny system w Polsce w świadectwie dopuszczającym do obrotu nie ma konieczności gotowania wody po przefiltrowaniu
 • - SA 8 ? środki piorące
 • - Dish Drops ? środki myjące naczynia
 • - L.O.C. ? środki czyszczące
 • - Body series ? seria do pielęgnacji ciała ? mydła i balsamy
 • - Satinique ? salonowa kolekcja szamponów i odżywek do włosów
 • - Protique ? szampony i odżywki do codziennej pielęgnacji włosów
 • - Icook ? zestawy naczyń do zdrowego gotowania bez wody i smażenia bez tłuszczu
 • - Tolsom ? kosmetyki przed, po i do golenia dla panów
 • - Glister ? pasta do zębów i inne środki pielęgnujące jamę ustną
 • - Hymm ? do golenia dla panów

Sklepy partnerskie (dla Polski ? tysiące produktów i usług). W innych krajach Europy są sklepy partnerskie dla danego rynku. Sklepem partnerskim Amway może być każda firma, która się zgłosi do Amway i zostanie zawarty kontrakt na ustalonych obustronnie warunkach.  ? Edelikatesy ? internetowy sklep spożywczy  ? Inteligo ? bank internetowy  ? Microfirma ? księgowość dla małych i średnich przedsiębiorstw  ? Netkelner ? pizza, sushi i inne jedzenie ?na telefon?  ? Baw się kolego ? sklep z klockami Lego  ? Era biznes ? operator telefonii komórkowej dla firm  ? Vistaprint ? poligraficzne materiały promocyjne dla firm ? wizytówki, długopisy i tysiące innych  ? Multizakupy ? Wszystko od budowy domu po jego wyposażenie. Materiały budowlane, instalacyjne, wykończeniowe, wyposażenie łazienek, meble, artykuły dekoracyjne. 

Plan marketingowy i możliwości współpracy. Najważniejszą cechą planu marketingowego MLM Amway jest możliwość budowania dowolnej szerokości i głębokości struktury. Wynagrodzenie przedsiębiorcy Amway pochodzi od każdej złotówki, która przepłynie w szerokości sieci lub w jej głębokości. Plan Amway opiera się na tabeli od 3 ? 21 %, gdzie na poziomie 3% wielkość średnich dochodów to około 20-30 zł. Na poziomie 21% można liczyć na dochody rzędu 5.000 ? 15.000 zł, a nawet więcej. Oczywiście wielkość dochodu zależy od indywidualnego rozkładu grupy i obrotów przedsiębiorców.

Ważnym narzędziem w strategii planowania rozwoju Twojego biznesu jest tzw Kalkulator Premii Amway, czyli narzędzie online znajdujące się w Twoim wirtualnym biurze.  Znaczącym jest fakt możliwości budowania struktur sieciowych przy rejestracji działalności gospodarczej w jednym wybranym kraju macierzystym SLR ? Skonsolidowanej Linii Rekomendacji ? do SLR należą: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Chorwacja, Turcja, Ukraina, Słowenia,  Drugą dogodnością jest możliwość funkcjonowania jako Przedsiębiorca Amway (musi mieć wpis do EDG) lub Stały Klient Plus (nie musi mieć wpisu do EDG) przy czym osiągnięcie ostatniego poziomu w tabeli (21%) i utrzymanie tego poziomu przez kolejne 3 miesiące, obliguje do posiadania wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.


Amway wynagradza bardzo sowicie osoby, którym chce się budować na dużą skalę. Ku temu został stworzony program motywacyjny FAA (Founders Achievement Awards), który daje możliwość zarabiania dużych pieniędzy poprzez intensywną pomoc w zarabianiu dużych pieniędzy partnerom w Twojej grupie. Oprócz tego, specjalnie dla rynku Europy został stworzony program nagród dodatkowych, który obowiązuje do roku 2014 ? główną nagrodą dla osób najintensywniej pracujących jest jednorazowa wypłata 200.000 Euro. Szczegóły planu marketingowego i system skutecznego (!) startu biznesu tłumaczę podczas webinarów 3 razy w tygodniu, spotkań indywidualnych i spotkań otwarych, które prowadzę w internecie i w całym kraju, także w UK i BRD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>